Dopřejte si kvalitu

Špičkové satelitní i pozemní přijímače a antény

Úvodní stránka » Články a recenze » Recenze a názory » Ultimativní VU+ ULTIMO 4K

VU+ přichází se svým 18-ti hlavým drakem

Teoretická úvaha. Ano je to neuvěřitelné, ale je to tak,

VU+ ULTIMO 2x Dual DVB-S2 FBC + Dual DVB-S2

opravdu takto vybavené disponuje 18 satelitními tunery.

Pozor, toto označení a počet tunerů neznamená příjem 18 programů. Zatím jsem neměl a asi mít ani nebudu možnost přímé zkoušky, ale z technického hlediska se zde nejedná o příjem 18 programů, ale o současný příjem 18 satelitních transpordérů, což je obdoba pozemních multiplexů. Tyto multiplexy nesou několikanásobně více programů. Kolik jich dokáže Ultimo 4K skutečně současně zpracovat snad někdy někdo ozkouší a bude publikovat.

K čemu je to vlastně dobré mít ULTIMO 4K s tolika tunery ? To je otázka.

Dříve měly špičkové přijímače 4 fyzické tunery a jejich použití se dalo pochopit například tak, že jeden program byl sledován, 3 nahrávány a 2 vysílány po síti. Zde je však tunerů 18 ! ...

Vzhledem k tomu, že zde je 6 fyzických tunerů bude potřeba 6 kabelů. Tyto kabely patrně nepovedou až k LNB, ale bude použit multipřepínač pro šest účastníků. Obě varianty jsou možné. Reálné využití pro nahrávání mi nepřijde jako logické. Osobně bych předpokládal využití této 18-ti hlavé saně pro streamování po domácí síti. Ano to by bylo jistě pěkné.

Představme si tedy modelovou situaci. Na vrcholu stojí tedy "naše" nadupané VU+ Ultimo 4K. K němu se signál sype z antény pomocí šesti kabelů do každého konektoru jeden. K přijímači je připojena TV a v přijímači přede 3,5" pevný disk pro DVR aplikace a nahrává například 3 programy. To jistě není problém a tato situace může nastat. To však zvládne i starší přijímač se dvěma tunery. Pro volný výběr programů by byl jistě lepší přijímač se čtyřmi tunery. A ty tu také již byly.

Ale teď to začne být zajímavé. K přijímači připojíme 1Gbit počítačovou síť a v této síti zapojíme třeba 12 účastníků příjmu. Účastníky mohou být počítače s Windows, s Linuxem, tablety a telefony s Android či iOS nebo dokonce další linuxové boxy, třeba bez satelitních tunerů. Všichni tito účastníci jsou opravdu schopni spolupráce s linuxovým satelitním přijímačem, v tomto případě s ULTIMEM 4K . Podle toho, jak to chápu, tak vzhledem k počtu tunerů by měl být výkon přijímače schopen všechny účastníky, tedy svou TV a svůj interní pevný disk zásobit signálem bez vzájemného omezení z 18 různých transpordérů. Pokud tomu tak je, tak je to opravdu pěkné.

Je nutné zde zmínit, že přestože máme 18 tunerů, tak fyzických je 6 a dalších 12 je virtuálních. To znamená, že 6+6 virtuálních tunerů může pracovat pouze v pásmu a polaritě určené svým fyzickým tunerem. To je ale pořád hodně. Například náš příjem z družice Astra 23,5E se uskutečňuje téměř pouze z horního pásma. V tom případě máme teoreticky 9 tunerů na každou polaritu, tedy přijímáme současně 9 transpordérů z každé polarity. A to je opravdu velmi mnoho kanálů.

Samozřejmě, že zde nárážíme na možnosti dekódování signálu.  Předpokládejme jednu nebo raději dvě karty CAID 0624 či 0D96 a OScam, cožb y mohlo být reálné.

Z vlastní zkušenosti vím, že pomocí starého přijímače s jedním tunerem lze sledovat a nahrávat třeba všechno z jednoho transpordéru. Dvou tunerový přijímač umožní dva transpordéry, ale k otestování hranice jsem se nikdy nedostal. Tam jsem vždy narazil na počet účastníků a 100Mbit síť staršího Mipselu.

Využil jsem tedy možnost a vyzkoušel, s vědomím nového majetele, jedno již prodané  VU+ ULTIMO 4K Dual DVB-S2. Jako účastníky příjmu jsem využil pracovní multimonitorové PC. Improvizovaně jsem použil malou TV pro ovládání přijímače. Bohužel v těchto podmínkách jsem měl k dispozici pouze jeden koaxiální kabel, tedy jedno LNB. Vytvořil jsem přímé propojení s PC a tímto 1Gbit LAN spojením jsem provedl test. Tunery jsem nastavil do smyčky a získal jsem tedy 1+7=8 tunerů pro zvolenou horizontální polaritu. Podle předpokladů se podařilo bez potíží použít 7 tunerů pro příjem 7 transpordérů platformy Skylink v horizontálním pásmu. Pro úplnost vyjmenuji kmitočty. Jednalo se 12109H, 12032H, 12344H, 12070H, 11914H, 11797H a 11876H. Pro osmý tuner již nezbyl tramspordér se sledovatelným obsahem. Jak jsem očekával, tak velmi brzy nastaly u PC potíže se zobrazování více HD kanálů současně, proto jsem sledoval zatížení procesoru a hledal jsem dostupné SD kanály na těchto 7 transpordérech. Celkově se mi podařilo rozhýbat 16 kanálů v PC (to již mělo zásadní problémy, některé kanály musely být totiž v HD rozlišení). Ultimo bez potíží spolupracovalo dále, spustil jsem několik záznamů a na připojené TV běžel další kanál. Pokud by bylo více kabelů a více takových (či raději lepších) PC dalo by se dostat v testování dále ... Níže uvádím několik fotografií z průhěhu testu.

Zajímalo by mě kdy se tento systém dostane na svou hranici. Jaká je vůbec průchodnost sběrnic a možnosti ARM procesoru. Představme si situaci, že několik z našich účastníků se rozhodne kromě sledování ještě nahrávat! Gigabitová síť by to mohla zvládnout.

Pokud máte někdo reálné zkušenosti tak mi, prosím, napište, rád se přiučím a vaše poznatky případně i zveřejním. Technicky nejsem momentálně schopen takto rozsáhlého testu.

Pokud jsem se zde dopustil omylů tak se znalcům a výrobci omlouvám a budu rád když mi napíšou, jejich názory případně zde zveřejním a tento článek jistě upravím, děkuji předem všem.

Bližší technické specifikace naleznete v našem E-Shopu a ve srovnávací tabulce přijímačů.

HI-DEF.cz

Petr Dudek

Přidat komentář

sedmý měsíc

Zvýrazněné položky jsou povinné.

Nejprodávanější zboží

vu-plus-zero-4k-pvr-kit-01-big.jpg

Nejdou vám nové programy SKYLINK?

vše má své řešení

Novinky a zprávy

Přichází očekávané VU+ DUO 4K

26. 11. 2018

Nové ceny pro VU+ Ultimo 4K

26. 11. 2018

Varianty Dreamboxu DM900 a DM920 UHD 4K

19. 2. 2018

Dreambox DM920 UHD 4K

19. 2. 2018

Snipe je levnější !

17. 2. 2018

Vantage VT-1 v bazaru

16. 4. 2017

Snížení ceny Octagonu

17. 3. 2017

Octagon SF4008 UHD 4K je nyní dostupný s nižší cenou

18-ti tunerové VU+ Ultimo 4K

21. 2. 2017

Špičková verze Ultima 4K již v E-Shopu

archív