Dopřejte si kvalitu

Špičkové satelitní i pozemní přijímače a antény

Úvodní stránka » Recenze VU+ DUO

Recenze VU+ DUO 

 Minulost a současnost

Vu+DUO se objevil na našem trhu již před několika lety a dodnes se prodává. Tato skutečnost je mimořádná a proto se stal tento přístroj dnes již pojmem. Vzhledem k velkému množství prodaných kusů nejen v Evropě, Africe, ale na Blízkém východě, je komunita opravdu velká. Přijímač při svém uvedení znamenal alternativu k podstatně dražším výrobků Dreambox. Dnes je technicky již překonán přijímači jako Xtrend 9X00, ale přesto je stále hojně používán pro širokou podporu skupin SW vývojářů.

Úspěšnost modelu 

 Tento přijímač se stal opravdu úspěšným, ale jeho doba již téměř skončila. Ukázal nám, že je více úspěšných než jen známé výrobky značky Dreambox.

 

 Naše původní recenze Vu+ DUO

Jak je patrné z názvu jedná se o příjímač vybavený dvěma tunery. Záznam je možný na externí či interní, případně síťový disk. Přijímač má dvě šachty pro moduly a dvě interní čtečky. Jako každý linuxový přístroj disponuje VU+DUO připojením do domácí sítě i internetu. O chod přijímače se i zde stará E2 . Ti kdo znají linuxové přijímače s operačním systémem E2 již tedy dál číst nemusí …

Těm, kdo linuxové přijímače ještě neznají, se pokusím sdělit několik možností využití jedno z nejmodernějších HD přijímačů na našm trhu. Při použití neoficiálního SW umí obě interní čtečky číst přístupové karty všech běžných systémů. Zároveň umožňují současné dekódování několika programů pro oba tunery pouze z jedné karty, což znamená, že stroj ukládá několik souběžných nahrávek vždy již v dekódovaném provedení, což by se mohlo zdát samozřejmé, ale samozřejmé to není. Některé dnešní stroje dokáží například pouze jeden program zobrazovat - dekódovat a druhý, tedy záznam, ukládají v kódované formě a tento problém různě následně řeší za účasti uživatele či automaticky, což je složité, časové a celkově problematické. S tímto strojem jsem osobně odzkoušel záznam 6 současně vysílaných programů a všechny přístroj uložil již dekodované, přičemž byly použity dva rozdílné transpordéry, tedy oba tunery. Po zapojení do domácí LAN či WLAN sítě získáte http, ftp a telnet přístup ke stroji, což vám umožní několik zajímavých možností. Pomocí jednoduchých běžně dostupných programů můžete vytvářet vlastní seznamy vybraných programů přímo na vašem Tyto seznamy si můžete zálohovat, stejně tak můžete zálohovat další nastavení přístroje. Získáte i http přístup přes webové rozhraní, pomocí kterého můžete např. přijímač ovládat a programovat na dálku apod. VU+DUO stejně jako ostatní přístroje typu Dreambox umožňuje streamované vysílání po vaší domácí síti. Dokáže v jedné místnosti na připojené TV zobrazovat jeden program a další program resp. programy dodávat po LAN síti do vašich PC. Teoreticky lze poslat 6 různých programů do 6 různých počítačů a zároveň Vám přijímač umožní přístup po sítí ke svým záznamů. VU+DUO se hlasí jako další počítač ve vaší domácí síti a není problém přímého přístupu k datů uloženým na HDD přijímače a naopak přístup přijímače k datům uloženým ve  vašem PC či na síťovém disku. a to včetně HD formátů. Přistupovat lze i z prostředí Windows, přestože přijímač je linux. Ani formáty .mkv mu nečiní problém, včetně více jazyčných doprovodů AC3 a titulků.  Multimedia čte i USB pamětí. Dovolí vám i po počítačové síti nahrát soubory přímo na svůj interní HDD ( nutno instalovat, není z výroby osazen ). Přijímač dovoluje záznam i na HDD v domácí síti, např. NAS server nebo PC, nepotřebuje tedy nutně HDD pro PVR, ale možnosti jsou pak omezené vlastnostmi sítě. 

  

 

Jak jsem již uvedl vyzkoušel jsem současné nahrávání šesti různých satelitních programů, přičemž sedmý program byl zobrazován na TV. Je jasné, že využití této možnosti je samozřejmě diskutabilní, avšak vypovídá to o možnostech této technologie a o výkonu přístroje. Co dokáže dál ? Umí sdílet karty po domácí síti, což umožňuje použití jedné přístupové karty i pro další linuxové přijímače ve vaší domácí síti. Další možnosti využití této technologie jsou na hranici zákona či dokonce za ní...

Přístroj vám také umožní poslech i záznam stovek internetových radii. Dále můžete pomocí tohoto přístroje sledovat videa z you tube přímo na vašem televizoru. Operační systém E2 je otevřený a jeho vývoj stále probíhá v různých skupinách linuxových specialistů a nadšenců. Někdy jsou novinky doinstalovatelné do přístroje sice pochybné hodnoty ale jindy se jedná o dobrá a užitečná zlepšení a součinnost operačního systému s internetem se stále rozvíjí.

 

 

 

Stejně jako ostatní přijímače tohoto druhu je i VU+DUO velmi zajímavým strojem, ale nutno poznamenat, že nic není dokonalé. Např. k designu přístroje mám své subjektivní výhrady. Provedení je myslím solidní, ale design by vzhledem ke  třídě či schopnostem toho velmi zajímavého výrobku mohl bt více reprezentativní.. 

 Cena přístroje je vzhledem k jeho vlastnostem a konkurenci solidní.

 Možnosti otevřeného operačního systému E2 jsou v porovnání s jinými uzavřenými operačními systémy satelitních přijímačů naprosto neporovnatelné a proto satelitní přijímače vybavené tímto systémem jsou samostatnou třídou HD PVR přijímačů.

Na závěr bych rád poznamenal, že tyto druhy přijímačů jsou pro technické kutily, takovým z nás poskytuje tento stroj zdroj zábavy a v případě úspěchu s něčím novým i pocit vítězství našeho ducha nad hmotou … 

 Pokud jste však člověkem s nechutí k technickým hračičkám a počítačům vůbec, tak těžko plně tento přístroj využijete. Ani to však nemusí vadit pokud je nějaký ochotný nadšenec ve vašem okolí, či pokud od přístroje jen očekáváte kvalitní HD i SD obraz, bezproblémové PVR funkce a výkonovou rezervu.    (¨P.D.)

 

 

Technické údaje:
- 2 x tuner DVB-S2
- 2 x čtečka kódovacích karet  (Conax Embedded)
- 2 x DVB Common-Interface (CI)
- 2 x Scart TV a VCR(CVBS, S-video, RGB)
- 3 x cinch video out (YPbPr, kompozitní)
- 3 x cinch audio R/L a Video
- 1 x interní rozhraní SATA 3,5" (max. 2,5TB)
- 1 x externí rozhraní eSATA
- 1 x HDMI
- 1 x RS-232
- 1 x výstup S/PDIF (optický)
- 3 x USB 2.0 pro externí zařízení
- 1 x RJ45 10/100 Mbit LAN
- Podpora časované nahrávky z režimu hlubokého spánku

 

- Rozměry (d x š x v) 38 cm x 29 cm x 6 cm
- Váha: ca. 4 kg

Nejprodávanější zboží

DREAMBOX DM900 UHD 4K

Nejdou vám nové programy SKYLINK?

vše má své řešení

Novinky a zprávy

Přichází očekávané VU+ DUO 4K

26. 11. 2018

Nové ceny pro VU+ Ultimo 4K

26. 11. 2018

Varianty Dreamboxu DM900 a DM920 UHD 4K

19. 2. 2018

Dreambox DM920 UHD 4K

19. 2. 2018

Snipe je levnější !

17. 2. 2018

Vantage VT-1 v bazaru

16. 4. 2017

Snížení ceny Octagonu

17. 3. 2017

Octagon SF4008 UHD 4K je nyní dostupný s nižší cenou

18-ti tunerové VU+ Ultimo 4K

21. 2. 2017

Špičková verze Ultima 4K již v E-Shopu

archív