Dopřejte si kvalitu

Špičkové satelitní i pozemní přijímače a antény

Úvodní stránka » Recenze Qbox HD

 Recenze QBOX HD

Minulost a současnost

Přijímač QBOX HD se již nevyrábí. V době svého uvedení představoval velmi pokrokové myšlenky, které jsou dnes představovány přijímačem VU+ULTIMO. Oba tyto výrobky mají 3 vyměnitelné tunery. QBOX HD má barevný LCD display a možnost instalace wi-fi. HW přijímače je dnes již překonán, ale přijímač jistě inspiroval další výrobce.

Úspěšnost modelu

U nás se přijímač moc neprodával, na západě se ale jistě prodalo kusů podstatně více. SW podpora je na dnešní poměry slabá, ale rozhodně není žádná. Na zahraničních forech je znát, že přijímače jsou stále v provozu a komunita se s nimi stále zabývá.

 

Původní recenze přijímače

 

( zde odkaz na server Parabola.cz )

 

 

 

V této recenzi bych rád představil přijímač Qbox HD jako alternativu ke známým linuxovým přijímačům s tím rozdílem, že přístroj přináší i něco navíc a to za zajímavou cenu.

 

 

 

Qbox HD je výrobek italské firmy DUOLABS s netradičním designem a celou paletou moderních barev čelního panelu, s barevným LCD displejem a možností barevně nastavitelného podsvícení pomocí LED. Není to žádná novinka, tyto přijímače se vyrábí již od roku 2009, ale dlouhou dobu se potýkaly se zásadními problémy software, které jeho akceptanci dost uškodili. V uplynulých týdnech ale výrobce zveřejnil stabilní verzi Linux E2, která najednou postavila itala do úplně jiného světla! Základní funkce, které dříve vedly k zhroucení přístroje, nyní pracují bez problému a navíc docela svižně. Česká lokalizace byla distributorem (WWW.SWOOPO.CZ) kompletně přepracována a je (skoro) bezchybná. Po instalaci firmware, který distributor nabízí na jeho internetových stránkách, je přístroj bez problému schopný číst u nás obvyklé dekódovací karty v interní čtečce, čímž odpadne nutnost zakoupení drahých CAM modulů pro sledování kódovaných televizních programů.

 

 

V základním provedení je přijímač dodáván jako combo, je tedy osazen jedním DVB-S2 a jedním DVB-T tunerem. To ale není vše, protože tento výrobek je ve skutečnosti konstruován jako modifikovatelný třítunerový HD PVR přijímač. Uživatel má tedy možnost dokoupení dalšího tuneru DVB-S2 nebo DVB-C. Dále je možno dokoupit originální modul wifi. Po tomto rozšíření, či spíše dokončení, se přijímač stává opravdu nadstandartním výrobkem, protože třítunerových přijímačů opravdu moc nenajdete. Pokud si kladete otázku „k čemu je to vlastně dobré ?“, ihned se Vám pokusím nabídnout několik možností využítí různých konfigurací.

 

  

  1. Varianta ( výchozí ) 1xDVB-S2 + 1xDVB-T HD PVR přijímač , nalezne využítí v instalacích, kde má uživatel k dispozici pouze jeden vstupní signál ze satelitní antény ( např. domovní SAT rozvody ) a druhý DVB-S2 tuner by nevyužil, přičemž ale může standardní české programy přijímat terestricky bez nutnosti vlastnit přístupovou kartu a DVB/S2 tuner používat pro příjem volných či nadstandardních placených televizních programů.

  2. Varianta 2xDVB-S2 + 1xDVB-T HD PVR přijímač, lze považovat vlastně za plnohodnotný twin SAT receiver rozšířený o terestrický ( DVB-T ) tuner a možnosti využití jsou prakticky stejné jako u ostatních twin SAT přijímačů, ale s výhodou možnosti současného příjmu, záznamu či streamování pozemního vysílaní jedním přístrojem, což je nesporně značná výhoda.

  3. Varianta 1xDVB-S + 1xDVB-T + 1xDVB-C HD PVR, představuje universální přijímač a rekordér pro hlavní dnešní systémy digitální televize a to současně. Pokud tedy máte doma kabelovou televizi, za oknem parabolu a zároveň se nechcete vzdát možnosti příjmu či záznamu terestrického vysílání, je takto osazený Qbox HD určen právě Vám.

  4. Teoreticky by snad byly možné i další alternativy jako např. 2xDVB-C+1xDVB-T ....

 

 

 

 

 Na zkušebním přístroji byl nainstalován firmware, založen na stabilním originálním firmaware od firmy DUOLABS, ale s rozsáhlou modifikací českého distributora, který mimo jiné jako jediný nabízí bezmála kompletní českou lokalizací s bezchybným elektronickým průvodcem programem (EPG) a titulky!

 

 

Qbox HD s tímto firmware dekóduje pomocí vestavěných čteček karty českých poskytovatelů SkyLink (cryptoworks, ICE) a CS Link. Firmware umožňuje všechny obvyklé funkce linuxových satelitních přijímačů jako např. připojení sdílených karet. Funkce nahrávání televizních programů (PVR) a programování pomocí EPG je velmi snadné a spolehlivé. Na rozdíl od některých jiných PVR HD přijímačů nahrává Qbox HD vždy v odkódovaném formátu a v jednom souboru. Případná archivace nahrávek je tedy daleko snadnější.

 Přijímač je postaven na linuxovém operačním systému, stejně jako např. ET9000, Vu+DUO nebo Dreambox. Oproti obvyklému systému interní, pevně zabudované flash paměti je ale pro Qbox HD spefické, že se firmware nachází na vyměnitelné flash paměti, připojené k  USB rozhraní na zadní straně přístroje. Výhodou tohoto řešení je volitelná velikost flash paměti a hlavně možnost snadné výměny firmware, takříkajíc kus za kus. Uživatel tak může snadno vytvořit zálohu operačního systému nebo mít vyměnitelnou instalaci firmware s rozdílným uživatelským nastavením a podobně.

 

Další zajímavostí je barevný displej, který zobrazuje popis aktuální položky menu, může však zobrazovat i logo právě sledované stanice, což je velmi efektní a uživateli přináší i informační hodnotu

Důležitá technická vlastnost přístroje je pasivní chlazení bez ventilátoru, což by u techniky pro domácí použití mělo být, dle mého názoru, v dnešní době samozřejmostí. I malý hluk točícího se ventilátoru může být v noci velmi rušivý a obtěžující. QBox HD ale pracuje naprosto bezhlučně.

 

 

 

Součástí operačního systému jsou všechna potřebná nastavení DiseqC 1.0, 1.1 a ovládání anténního rotátoru. S úspěchem bylo odzkoušeno použití multifokální antény T-90 osazené 15 ks LNB, kdy přijímač současně, tedy bez otáčení parabolou, přijímal kterékoliv družice v rozsahu 12,5 W až po 42 E. Přístroj nabízí automatické nebo ruční ladění, které je navíc možné změnit na alternativy 1 transportér / 1 satelit/multisat. Celkově řečeno je ovládání kompletní do posledního detailu, stejně jako u všech distribucí E2.

 

 

 Qbox HD je samozřejmě vybaven nejen síťovým rozhraním LAN, ale navíc i volitelnou wifi kartou pro použití v mísech, kde se nenachází možnost propojení s domácí sítí a internetem po kabelu. Stejně jako další linuxové přijímače nabízí Qbox HD také možnost ovládání přes webové rozhraní a streamování živého vysílání po síti, a to i při současném sledování jiného televizního programu.

 

 

Integrovaný Media Center umožňuje mimo jiné i přehrávání audio / videosouborů z připojeného SATA pevného disku, USB disku či z NAS Serveru. Kromě souborů ve formátu avi lze přehrávat i jiné formáty, jako např. mkv a jiné. Integrovaná konfigurace sítě LAN i wifi pracuje rychle a bezchybně, stejně tak nastavení připojení k NAS serveru a k dalším datovým zásobníkům (PC ) .

 

 

Pro snadné a pohodlné ovládání má přítroj grafické rozhraní (skin ), které je přehledné, intuitivní, stabilní a s příjemným moderním designem. Možné jsou ale i jiné skiny, je však třeba dát pozor na jejich kvalitu a kompatibilitu. Zálohování a obnova celého firmware i nastavení je velmi snadné i pro neodborníka.

 

 

 

Navíc je firmware upraven tak, aby uživatel nemusel být znalcem linuxového prostředí a odborníkem na instalaci doplňků z internetu, což je běžné, pokud si uživatel zakoupí jakýkoliv jiný linuxový přístroj s originálním firmware. Znamená to, že Qbox HD s nainstalovanou českou distribucí je již plně funkční, odzkoušený a stabilní, s instalovanými doplňky, jejichž používání je pro uživatele zcela snadné a k doladění stačí pouze dálkové ovládání.

 

Moje ohodnocení v jedné větě: spolehlivý přístroj za zajímavou cenu.

Technické vlastnosti, které nechaly zájemce doufat v nadstandardní funkce, byly doposud nespolehlivým firmware rychle uvedeny ad absurdum. Zveřejněním nové verze firmware začátkem tohoto roku se ale situace zásadně změnila a skutečně, přístroj jako by procitl z dlouhého spánku a najednou dělá to, co hardware slibuje. V tomto stádiu vývoje firmware mohu tedy přístroj bez výhrady doporučit, neboť je velmi spolehlivý a díky operačnímu systému E2 naprosto aktuální. Navíc výrobce firmware dále vylepšuje a kromě originální verze se objevily i distribuce známých skupin jako HDF, nebo SIF, což i do budoucna slibuje široký výběr firmware.

 

 

Závěrem bych rád poděkoval firmě WWW.SWOOPO.CZ za laskavé zapůjčení přístroje.

 

Petr Dudek, Mělník

18.4.2011

Nejprodávanější zboží

vu-plus-duo-4k-01.jpg

Nejdou vám nové programy SKYLINK?

vše má své řešení

Novinky a zprávy

Přichází očekávané VU+ DUO 4K

26. 11. 2018

Nové ceny pro VU+ Ultimo 4K

26. 11. 2018

Varianty Dreamboxu DM900 a DM920 UHD 4K

19. 2. 2018

Dreambox DM920 UHD 4K

19. 2. 2018

Snipe je levnější !

17. 2. 2018

Vantage VT-1 v bazaru

16. 4. 2017

Snížení ceny Octagonu

17. 3. 2017

Octagon SF4008 UHD 4K je nyní dostupný s nižší cenou

18-ti tunerové VU+ Ultimo 4K

21. 2. 2017

Špičková verze Ultima 4K již v E-Shopu

archív