Dopřejte si kvalitu

Špičkové satelitní i pozemní přijímače a antény

Úvodní stránka » Recenze ET9200

Recenze Xtrend ET9200

X-Trend ET9200

Minulost a současnost

Model ET9200 je evolučním modelem předchůdců CT/ET9000/9100. Přichází s velmi kvalitním obrazem, který se stal etalonem v této třídě HD přijímačů. Přidává upravený zdroj, zvětšenou paměť a upravené tunery. Další rozdíly jsou nám skryty a výrobce je neuvádí.

Rychlost toho výrobku vzhledem k procesoru 7413 je značná. Tímto procesorem jsou vybaveny všechny předchozí modely této řady a dodnes prodávaný model VU+DUO používá podstatně méně výkonný procesor. 

Úspěšnost modelu.

Stejně jako u jeho předchůdce, je velmi prodáván na západ od našich hranic. U nás se jedná o nejprodávanější model značky ihned od svého uvedení, avšak pověst modelu utrpěla, když došlo k přechodu našeho poskytovatele Skylink na nestandartní paramerty používané bulharskou platformou SatelliteBG. Po tomto přechodu se projevila vlastnost přijímače, která znemožňovala u B tuneru příjem nestandartních parametrů této východoevropské platformy. Výrobky od konce roku 2011 jsou již bez potíží, protože na náš trh jsou dodávány stroje s provedenou HW úpravou , která tento tuzemský problém řeší ! Vzhledem ke své současné ceně, vlastnostem HW, uživatelské výbavě a SW podpoře Open PLI a Xtrend Alliance jsem přesvědčen, že doposud nenalezl přemožitele. VU+Ultimo, jako jeho současný soupeř z konkurenční stáje, má jasnou výhodu 3 ks interních tunerů, o tom není diskuze, ale co do rychlosti a kvality obrazu jasně prohrává. V současné době je již možné odstranit zmiňovaný problém s tunerem B i u starší kusů ET9200, takže ani majitelé starších kusů ET9200 nemají žádný důvod k nespokojenosti s tímto špičkovým přijímačem.

 

Zde je naše původní recenzi na serveru Parabola.cz  

Vlastnosti přijímače :

■ 400MHz MIPS procesor
■ HDTV H.264 hardware
■ Twin Tuner TV
■ FullHD
■ Plnohodnotný webový prohlížeč s funkcí HbbTV
■ OSD operačního systému Linux
■ 10/100Mbps Ethernet LAN port
■ Grafický VFD displej 12 písmen
■ 3 x USB 2.0 porty mimo jiné pro externí HDD, klávesnice, myš, hub, DVD mechanika
■ 1 x SATA HDD interní
■ 1 x eSATA externí
■ 1 x HDMI výstup
■ 1 x YUV výstup
■ 2 x Common Interface sloty
■ 2 x čtečka karet
■ Multimédia Video / Audio streaming přes LAN síť
■ S / PDIF výstup AC3 Dolby Digital
■ 2 Scart (RGB, CVBS nebo S-Video)
■ rozhraní RS232
■ 8 MB (bootloader - nemůže dojít k poškození!)
■ 256 MB Flash / 512 MB DDR paměti
■ USALS DiSEqC 1.0/1.1/1.2/1.3
■ Přehrávač médií
■ Přímé stažení Plugin
■ PIP (obraz v obraze)

Původní recenze při uvedení přijímače :

 V tomto článku bych rád představil „známou“ novinku na trhu linuxových satelitních přijímačů. Jedná se o nový digitální HDTV satelitní přijímač s Twin tunerem DVB-S2 pod názvem Xtrend ET9200. 

Mnohým příznivcům je tento přístroj, nebo spíše jeho předchůdci, známý pod jménem Clarke Tech. Jméno Clarke Tech ale zcela zmizelo a na jeho místě se přístroj pyšní jménem Xtrend. Toto na první pohled poněkud matoucí označení je snadno vysvětlitelné: když koncem roku 2010 představila firma Clarke Tech revoluční novinku, linuxový satelitní přijímač CT ET-9000, objevily se zakrátko stejné přístroje pod názvem Xtrend ET9000, které se lišily pouze označením na předním panelu přístroje. Tato skutečnost vedla k nekonečným diskusím na různých odborných fórech a protože byla kvalita první série přístrojů Xtrend ET9000 velmi špatná, i k vlně reklamací u německého výrobce CT ET-9000, firmy Clarke Tech, který ale s těmito přístroji neměl nic společného. Firma Clarke Tech na situaci reagovala poněkud nestandardně, když v létě 2011 uvedla na trh nástupce CT ET-9000 pod názvem CT ET-9100, ale zmatky na trhu bohužel neustávaly a proto se firma Clarke Tech rozhodla vyřešit situaci právní cestou. Po dlouhém soudním sporu uzavřela firma Clarke Tech s vlastníkem komerčního názvu Xtrend, holandskou firmou NxTrend, dohodu, podle které budou přístroje vyráběny pod názvem Xtrend a firma SatMedia Německo, která patří firmě Clarke Tech, bude majiteli komerčního jména Xtrend platit licenční poplatky, exklusivně ale převezme výrobu a distribuci nového přístroje Xtrend ET9200. 

A přesně tento přístroj bych chtěl v tomto článku představit a přesvědčit se, jestli výrobce splnil slib a skutečně postavil lepší satelitní přijímač, než byl velmi úspěšný CT ET-9000. 

ET9200 přichází v pohledném černém balení, které kromě samotného STB obsahuje HDMI kabel, SATA kabel, dálkové ovládání, 2 x AAA baterie, kabel pro prosmyčkování tunerů a šroubky pro upevnění 3,5“ HDD do konzoly, která je již v přístroji osazena. Tištěný uživatelský manuál je v angličtině a němčině, přičemž dovozce do ČR . 

Podívejme se na hardware přístroje: 

Na první i druhý pohled je zevnějšek nového přístroje velmi podobný jeho předchůdcům. Rozdíly se objeví až po demontáži horního krytu. Jako první padne do oka kvalitně provedený zdroj napětí s velkými chladiči a kondenzátory, které slibují stabilní chod i při vyšších teplotách. Přístroj je totiž pasivně chlazen, tzn. že nemá žádný ventilátor, což na jedné straně umožňuje jeho absolutně bezhlučný provoz, ale na druhé straně znamená vyšší provozní teplotu. Proto je osazení většími chladiči a kvalitnějšími kondenzátory nezbytné a umožňuje bezproblémový chod přístroje i při osazení většího interního pevného disku. 

Další vylepšení spočívá v použití modernizovaných a rychlejších tunerů s osvědčeným čipovým osazením Availink AVL2108, které při testování na různých transponderech dokázaly signál posílit až o +1,5db. 

Velmi podstatným vylepšením hardware je zdvojnásobení paměti pro uložení firmware, tzv. Nand Flash, ze 128MB na 256MB. Tato změna je velmi významná, protože umožňuje použití více přídavných programů, tzv. pluginů. V současné době se pro tento přístroj používají obrazy firmware, tzv. image, ve velikosti zhruba 100MB, a to hlavně z důvodu kompatibility k přijímačům řady ET9000/9100. Nový přístroj ale umožňuje image jednou tak velké a vůbec bych se nedivil, kdyby vývojáři firmware tento prostor již brzy začali využívat pro jejich nové firmwarové kreace. 

Souhrnně lze tedy říci, že se celkové provedení hardware velmi povedlo a použití kvalitních komponentů vynáší přístroj na špičku současné technologie. 

Přejdeme tedy k novinkám firmware, operačního systému přístroje. 

Začneme u nás poněkud neznámou funkcí HbbTV, která prakticky slučuje klasické televizní vysílání a internetu na televizní obrazovce. Tato technologie je u nás ještě v počátcích, ale úspěšně se rozvíjí. Dle dostupných informací plánuje ČT zavedení této mediální platformy na příští rok, takže se máme na co těšit. 

O něco dále ve vývoji jsou naši němečtí sousedé, kde HbbTV funguje od minulého roku a proto jsem funkci odzkoušel na německém televizním programu ARD na Astře 19,2E. Zde je HbbTV již plně funkční, kvalita obrazu a rychlost zobrazování informací je velmi solidní, samozřejmě za předpokladu připojení přístroje k internetu pomocí rychlého DSL. 

Nová je též podpora linuxového jádra verze 3.x. Pro recenzi jsem zvolil firmware HDF verze 4.3, i když je volba firmware spíše otázkou vkusu a všechny funkce lze úplně stejně používat na kterémkoliv firmware.  

Dále jsem pro tuto recenzi rozšířil přístroj o třetí USB DVB-T tuner a v podstatě jej změnil na „twin sat combo“. Operační systém je na provoz s třetím tunerem plně připraven a instalace je během několika minut dokončena.

 Operační systém E2 není zkušeným uživatelům linuxových přijímačů jistě nutné představovat. Tento spolehlivý operační systém pracuje již řadu let např. v přístrojích značky DreamBox. 

Pro méně zkušené uživatele stačí říci, že pomocí tohoto systému získáváte nad satelitním přijímačem naprostou kontrolu a možnost nastavit vše, na co si jen pomyslíte. Popis možností tohoto operačního systému by byl pro tento článek přiliž dlouhý a i když tento systém používám již několik let, musím se přiznat, že se stále učím a objevuji nové možnosti jeho využití.  

Celý systém lze upravit nebo rozšířit o nové funkce instalací přídavných programů a sestavit si tak vlastní originální firmware. Velmi jednoduché je též zálohování celého systému nebo jen uživatelského nastavení. Tato základní funkce pracuje velmi spolehlivě a pokud se instalace nějakého přídavného programu nezdaří, lze její pomocí přístroj velmi rychle uvézt do původního stavu. Přijímač je možné spravovat i na dálku pomocí instalovaného webového rozhraní nebo dalších, volně dostupných programů. Další zajímavostí je integrovaný plnohodnotný webový prohlížeč, který si poradí i s mediálními soubory ve formátu flash video, které např. používá známá internetová stránka YouTube. 

Plně v trendu dnešní technologie je i možnost měnit výstupní rozlišení a snímkovou frekvenci dle potřeb a pokynů uživatele až do maximálního rozlišení FullHD 1080p. Přístroj nabízí celou paletu možných nastavení a v závislosti na připojeném televizoru tak lze docílit perfektního obrazu, který bude vyhovovat i sebekritičtějšímu oku velmi náročného televizního diváka.  

Přístroj nabízí dokonce i možnost HDMI-CEC konfigurace. Funkce CEC (Consumer Electronics Control) umožňuje ovládání jednoho nebo i několika připojených televizorů pomocí jednoho dálkového ovládání, předpokládá ale podporu této funkce i u připojených televizorů. Vzhledem k tomu, že můj televizor tuto funkci nenabízí, nebylo pro tuto recenzi možné ji otestovat.  

Veškeré funkce přístroje pracovaly naprosto spolehlivě a po celou dobu testování jsem neměl jediný výpadek. Satelitních přijímačů této kvality není na trhu mnoho a pokud se nějaký najde, tak většinou v podstatně vyšší cenové kategorii. Xtrend ET9200 je sice nabízen za poněkud vyšší cenu než jeho předchůdci ET9000/ET9100, ale počtem nových funkcí a kvalitou provedení je jeho cena naprosto oprávněná. 

Dudek Petr, Mělník 

08.12.2011

 

 

 

Fotografie a ukázky OSD tohoto přijímače :

 

 

Nejprodávanější zboží

SELFSAT SNIPE - automatická mobilní anténa

Nejdou vám nové programy SKYLINK?

vše má své řešení

Novinky a zprávy

Přichází očekávané VU+ DUO 4K

26. 11. 2018

Nové ceny pro VU+ Ultimo 4K

26. 11. 2018

Varianty Dreamboxu DM900 a DM920 UHD 4K

19. 2. 2018

Dreambox DM920 UHD 4K

19. 2. 2018

Snipe je levnější !

17. 2. 2018

Vantage VT-1 v bazaru

16. 4. 2017

Snížení ceny Octagonu

17. 3. 2017

Octagon SF4008 UHD 4K je nyní dostupný s nižší cenou

18-ti tunerové VU+ Ultimo 4K

21. 2. 2017

Špičková verze Ultima 4K již v E-Shopu

archív