Dopřejte si kvalitu

Špičkové satelitní i pozemní přijímače a antény

Úvodní stránka » Články a recenze » Návody » Linux E2 - výhody přijímačů

Linux E2 - výhody přijímačů

Článek není určen pro odbornou veřejnost, ale jeho snahou je seznámit neznalé příznivce digitálního příjmu s linuxovými přijímači E2 ( Enigma 2 ).

Přijímače digitálního vysílání lze rozdělit do těchto základních kategorií :

 • Přijímače digitálního televizního ( video ) vysílání - DVB
 • Přijímače IPTV, tedy přijímače vysílání obrazu po počítačových sítích, což je hlavně, ale nejen, síť internet
 • Přijímače digitálního rozhlasového ( audio ) vysílaní - DAB

V tom článku bych čtenáře rád seznámil s vlastnostmi a výhodami přijímačů DVB, které použivají operační systém E2 neboli Enigma2 založený na Linuxu. Jedná se o otevřený operační systém což přináší jinde nemožné výhody a uživatelské možnosti.

Přijímače DVB s operačním systémem E2 mohou být primárně určeny pro přijem vysílání DVB-S (tedy ze satelitu ), DVB-C ( tedy kabelové vysílání ) a DVB-T ( tedy terestrické jinak řečeno pozemní vysílání ). Zároveň mohou některé přijímače tyto způsoby vysílání a přijmu vzájemně kombinovat a to např. DVB-C + DVB-T atd.

Každý kdo se o techniku trochu zajímá ví co je Linux. Ale už ne každý ví, že téměř každý znás má doma jeden či více přístrojů používající tento operační systém. Jmenujme například WiFi routery, disková pole NAS, ale také mobilní telefony se systémem Android.

Operační systém Enigma v přijímačích má již poměrně dlouhou histrorii. S tímto operačním systéme přišel na trh přijímač Dreambox, to byló ještě v době SD vysílání DVB-S s kodekem pouze MPEG-2. Dnes se již vývoj posunul kupředu, máme zde DVB-S2, HD a dokonce již UHD vysílání, zastaralý kodek MPEG-2 je postupně nahrazován kodekem H.264 a již přichází nový H.265 ...

Položím si nejdříve několik základních otázek k systému Linux E2 a jeho stavu pro období počátku roku 2016 a pokusím se na ně zatím stručně odpovědět.

Otázky : Odpovědi :
Je operační systém Linux E2 dokonalý ? Rozhodně není.
Je operační systém Linux E2 možno dále zlepšovat ? Rozhodně ano.
Mohl by být Linux E2 nahrazen modernějším ? Určitě by mohl být nahrazen.
Jaký modernější  systémem obsluhy je na obzoru ? Momentálně naprosto žádný.
Může obdobný systém vyvinout i některý z výrobců elektroniky ? Teoreticky jistě může, chce to jen vývoj.
V čem by byl potom hlavní rozdíl ? 

Vývoj by se musel promítnout do ceny a výrobek by byl naprosto neprodejný.

Lze tento systém srovnat se systémy známých značek na trhu ? V žádném případě, E2 vždy bude o několik kroků dále.
Jaká je velikost operačního systému klasických přijímačů ? Podle typu a značky, ale zhruba 4-8 MB.
Jaká je velikost systému Linux E2 Podle vybavenosti SW zhruba 80-200 MB, ale více
Může i laik používat takto rozsáhlý systém ? Zcela určitě, Android je složitější a používáme ho.
Kdo tento systém a jeho výhody ocení ? Člověk s alespoň trochou technického cítění.
Kdo tento systém vůbec neocení ? Ten pro koho je technika nutné zlo a byl by rád kdyby měl tlačítka přímo na TV na 5 programů

V současné době je zákazník pod dvojím tlakem. První tlak vyvíjí výrobce TV, který se snaží prezentovat tu svou TV jako naprosto nejchytřejší SMART TV. Druhý tlak vyvíjí na zákazníka poskytovatelé vysílání a to hlavně satelitního. Například společnost M7 se snaží zákazníkovi vnutit přijímač za " korunu " jen aby platil předražené služby.

Jak to vidím:

Chytrá TV je nesmysl už v podstatě z významu tohoto výrazu. Nechápu v čem je TV chytrá, zkusil jsem ji položit hádanku a ani nepípla ... Dokázal bych pochopit název jako Multimediální displej, pokud by jím tato TV opravdu ve skutečnosti byla tak by to bylo naprosto super, ale to opravdu žádná dnešní SMART TV rozhodně není a marketingoví pracovníci se klidně mohou postavit na hlavu a stejně není a ještě dlouho nebude. Proč ? Chybí platforma, každý výrobce má svou, všichni špatnou. Android by byl úspěch, ale do opravdu použitelného systému mají dnešní pokusy velmi daleko. V čem je problém ? Je to samozřejmě v penězích, vývoj pořádného systému potřebuje lidi, kteří vědí čeho chtějí dosáhnout a vědí jak toho dosáhnout a lidi stojí peníze. Vzhledem k tomu, že vše dnes řídí ekonomové a o technice nevědí naprosto nic tak se zákazníka snaží přesvědčit, že právě ta jeho TV je ta nejchytřejší. Důsledky tohoto přístupu jsou děsivé, zákazník si v dobré víře koupí TV za několik desítek tisíc korun a doma se ji pokouší naladit a nastavit například oblíbené programy. A výsledek ? Nejen že převážná část zákazníků toho ani s návodem v ruce schopna není a stejně o minimálně polovinu možností nestojí, ale i trochu znalejší člověk z oboru má při příchodu na místo problém pochopit jak to výrobce vlastně myslel s tím ovládáním a co má dělat ta či tato funkce , to či ono tlačítko. Je to opravdu hrůza. A co výsledky těchto chytrých zázraků se všemi tunery ? Satelitní přijímač v takové TV má hodnotu maximálně vyjádřenou ve stokorunách, jeho výsledky a ovládání jsou příšerné, pozemní tuner je na tom podobně. Multimediální služby jsou téměř nepoužitelné, protože vždy narazíte na překážku či na problém, o způsobu ovládání ani nemluvě.

( Pouze příklad z vlastní zkušenosti - obyčejná - hloupá - plazmová TV od LG a DVD/BD stejné značky. Televizi se nepodařilo aktualizovat nikdy a přehrávači přestaly aktualizace chodit dříve než přehrál 50 filmů, youtube nechodí, aktualizovat již nikdy nepůjde, přehrávač se s TV neumí domluvit zda se mají spojit pro 24Hz snímkování nebo 25 Hz , 30 Hz z neznámého důvodu neumí, nastavit zvuk na výstupu v podstatě nejde atd, hlavně že TV má režim PRODEJNA - to je naprosto neuvěřitelné a má to snad každý Samsung či LG, možná i další, kolik zákazníků v tomto podvodném a nesmyslném režimu tyto výrobky používá doma si netroufám ani odhadnout. POZOR to zde nepopisuji lidovou soupravu za 20 tkč ale za 60tkč)

A ještě k přijímačům za korunu od našich satelitních operátorů. Tak to je ještě větší hrůza, výsledkem je naprostý opak, než kterého chtěl operátor dosáhnout, tedy rozšířit síť příznivců satelitního přijmu. Rozumný člověk se s těmito výrobky ani zabývat nebude a vrátí se ke své pozemní Smaŕt TV, protože ta má většinou alespoň pořádný a kultivovaný ovladač. 

Pokud bych snil o ideálním systému tak ve svém snu vidím velký, cenově dostupný, kvalitní zobrazovač, který se chová jako monitor u PC a i tak jej lze použít. Tento zobrazovač by byl propojen s přepínacím centrem, které by mělo zároveň vlastnosti audio dekodéru všech formátů a koncových zesilovačů. Dalo by se říci, že tuto roli dnes plní zařízení, které nazýváme AV zesilovač ( AV receiver - tedy kombinace zesilovače a analogového AM/FM tuneru mi přijde archaická ). Problémem je ovládání tohoto přístroje, opět bez koncepce, každý model i od stejného výrobce je jiný, upgrade samozřejmě problematický, ale dejme tomu, že současný stav se dá akceptovat. A nyní se dostáváme k vysněnému multimediálnímu přijímači spojenému s přepínacím a audio zařízením , který v sobě snoubí všechny výše uvedené funkce tedy DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2, DAB, IPTV, internet rádio, LAN player atd. Nakonec bych si asi představil přehrávač optických disků DVD,BD,CD,SACD a podobně.

Jak všichni vidíme tak k výše popsanému stavu má dnešní situace velmi daleko. S tím nic neuděláme, ale pokusme se trochu přiblížit tomu teoretickému ideálu.

Pomineme všechny SMART funkce naší TV, pojmeme TV jako náš displej. Spojíme je s AV zesilovač ( chcete-li i s AV receiverem - můžeme použít FM). Pokud jsou tyto dva stroje alespoň trochu moderní tak budu možné TV vypnout automaticky vypnutím AV zesilovače přes HDMI CEC. Chybí nám tedy vysněný dokonalý multimediální přijímač, který však nemáme ... A tuto část našeho zařízení nám může zajistí právě linuxový přijímač ( záměrně neuvádím satelitní , protože budu popisovat DVB-S/T/C/IPTV variantu ) Moderní přijímač bude jistě vybaven funkcí HDMI CEC a při troše štěstí budeme naši soupravu zapínat, vypínat, přepínat, zesilovat či ztišovat právě jedním ovladačem a to ovladačem od našeho linuxového přijímače.

Tento stav nám dovolí kdykoliv vyměnit zobrazovací část, audio část a samotný přijímač můžeme modifikovat, programovat, upravovat či celý vyměnit za novější model a podobně. Zde se dostáváme k jedné velmi podstatné výhodě - všechny přijímače linux E2 mají stejné ovládání - např. Menu a celé ovládání bazarového přijímače Xtrend ET4000 za cca 1.500,- Kč bude na obrazovce vypadat naprosto stejně jako Menu a celé ovládání přijímače VU+ SOLO 4K za 15.000,- Kč s vyjímkou ovládání takových funkcí, které starý přijímač nenabízí, zásadní rozdíl však bude v rychlosti reakcí a kvalitě obrazu. Tuto výhodu využijeme také v případě, že budeme mít doma několik přijímačů různých cen, vlastností a značek. Všechny totiž budou mít stejné Menu a celé ovládání, nemluvě o tom, že dokáží mezi sebou vzájemně sdílet nahrávky, živé vysílání a podobně. Uvedu příklad. Jako hlavní přijímač použijeme nejnovější VU+ SOLO 4K s FBC tunery 2x SAT+ 2x DVB-T2/C. Druhý přijímač bude v hale kde nemáme satelitní anténu, ale pouze kabelovou televizi. Tento přijímač tedy vybavíme kabelovým tunerem. Ale co když budeme chtít sledovat satelitní přenos, který na kabelové není dostupný ? Zcela snadno. Linuxový přijímač (sekundární ) se spojí s hlavním přijímačem po LAN či WiFi síti a tento přístroj pošle jako odpověď na požadavek AV stream sekundárnímu přijímači, který jej dekomprimuje a zobrazí na "své" TV. Stejně tak bude zacházet i se záznamy pořadů.

Tím se dostávám k podrobnějšímu popisu možností a výhod linuxových přijímačů. Jak jsem uvedl výše, pro demontraci všech dostupných možností nebudeme šetřit a použijeme vrchol současné nabídky.

VU+ SOLO 4K 2x DVB-S2 FBC + 2x DVB-T2/C 1000 GB HDD - SW Open ATV doplněný pro podmínky v ČR

Pro popis možností a vlastností tohoto luxusního zástupce všech linuxových přijímačů popíšeme nejen vzhled, exteriér, přípojná místa a podobně, ale hlavně projdeme celé ovládání alternativního SW od skupiny OpenATV ve verzi 5.3, což může částečně posloužit i jako návod k obsluze systému linux Enigma2 OpenATV. Tento SW volím záměrně, protože se jedná o snad nejrozšířenější SW, vzhledem k velkému záběru značek pro které je SW dodáván, z nejznámějších jmenujme například :

 • VU+

 • Xtrend

 • Dreambox

 • GigaBlue

 • Octagon

 • Venton

 • Edision

 • Formuler

 • Atemio

 • AZ Box

 • Iqon

 • Opticum

 • a další značky

Přijímač má kompaktní rozměry a oddělený zdroj napájení, což ušetří místo a usnadní výměnu zdroje v případě závady. Osobně bych u HiTec zařízení preferoval vnitřní zdroj s větším výkonem, ale to je jen subjektivní názor, možná se toho dočkáme u nového modelu DUO, stejně jako u předchozích vydání. Na čelním panelu dominuje designu velký LCD displej, jehož obsah zobrazení je konfigurovatelný a přepínatelný až po mini TV obraz. To umožní poslech a ovládání digitálních a internetových radií bez zapnutého TV panelu. Dále na čelním nalezneme dotykové tlačítko ON/OFF. Pod víčkem se schovávají dvě programovatelné čtečky přístupových karet, slot pro přístupový modul CAM a USB konektor. Na zadním panelu je slot pro zasunutí 2,5palcového HDD. Konektor HDMI je ve verzi 2.0 . Dvě šroubovací svorky pro F konektory jsou vstupy satelitních tunerů. Přijímač nemá výstupy z tunerů, případné prosmyčkování tunerů řeší pomocí SW. Další dva anténní konektory jsou vstupy pro tunery DVB-T/T2/C. Satelitní tunery FBC si popíšeme dále. Dále na zadním panelu jsou k dispozici USB konektory, LAN konektor RJ45, optický audio a další výstupy anologového AV signálu. Scart konektor ( konečně ) chybí.

Zákazník si může zvolit ze 3 variant používání :

 • zákazník zakoupí přijímač v originálním stavu a používá jej s minimalistickým SW výrobce
 • zákazník zakoupí přijímač u odborného prodejce, který jej naistaluje, upraví a nastaví podle individuálních podmínek zákazníka, nevěřte však těm, kteří tuto službu provádějí zdarma, neexistuje universální řešení "pro všechny" každý uživatel má jiné podmínky přijmu, jinou kombinaci přístupových karet a podobně
 • zákazník zakoupí přijímač v originálním stavu a do výměny systému za alternativní se "pustí" sám, pro tento případ se pokusím popsat tento postup

Postup instalace a nastavení OpenATV 5.3 pro družici Astra 3B na pozici 23,5 východně a příjem programů Skylink.

Začneme instalaci tohoto alternativního SW. Nejdříve si otevřeme webovou adresu www.opena.tv a zvolíme položku "Download ", zde vybereme značku přijímače a následně model. Stáhneme do PC komprimovanou složku aktuálního SW. Připravíme si malý USB Flash disk, který naformátujeme na FAT32. Komprimovanou složku dekomprimujeme do základního adresáře našeho USB Flash disku. Tento USB Flash disk zasuneme do zcela vypnutého přijímače a zapneme hlavní kolébkový vypínač na zadním panelu. Počkáme na výzvu na displeji a stiskneme dotykové tlačítko na čelním panelu. Přístroj začne načítat nóvý SW. Po skončení načtení přijímač poprvé nastartuje a bude po nás chtít nastavit základní údaje o budoucím provozu. Zvolíme typ propojení HDMI, rozlišení nastavíme podle maximálního rozlišení, které umožní naše TV, tedy 1080p pro FHD zobrazovač nebo 2160p pro UHD zobrazovač. Pokud máme přijímač připojen k AV zesilovači je samozřejmě nutné pro provoz 2160p aby tuto vlastnost splňoval i náš AV zesilovač, jiná možnost není. Dále nás uvodní instalace vede k volbě jazyka MENU po jeho zvolení se nás zeptá zda si přejeme smazat ostatní jazyky, což nedoporučuji. Průvodce instalací nás přivede k nastavení tunerů. Jako první se objeví tuner A, zde zvolíme takovou konfiguraci, která odpovídá naší anténě. Stejně tak tuner B.  Ostatní satelitní tunery se konfigurují automaticky. Nyní následuje nastavení pozemních tunerů, které je snadné. Provedeme vyhledání programů na naší družici Astra 3 na pozici 19,2E. Stejně tak prohledáme pozemní frekvence, obojí pouze jedním tunerem z instalovaných párů, oba používají stejnou databázi. Toto platí ve většině případů, kdy jsou tuneru připojeny ke stejným anténám, Instalace pokračuje nastavením sítě. Po té máme přijímač nainstalovaný můžeme pokračovat s přesným nastavení dle požadavků.

Nyní začneme procházet Menu již nastaveného a doplněného přijímače a v průběhu následujících doplnění, která zde budou postupně uváděna,  se pokusím komentovat smysl či užitečnost jednotlivých položek ( chce to čas, bude to zdlouhavé ).

Pro ukázku použiji doplněný překlad do češtiny, který jsem vytvořil a používám pro image ATV

Menu / Infopanel

 • Jedná se ve skutečnosti o plugin, který lze odinstalovat nebo pomocí Menu sort odpojit z hlavního Menu. U některých položek dokáže zkrátit cestu k ovládacím prvkům.

Menu / Infopanel / SoftcamPanel

 • Ke stejnému prvku se lze dostat i stiskem modrého tlačítka a výběrem položky softcam
 • Ovládání instalovaných softcamů
 • Přepínání
 • Spouštění
 • Zastavení softcamu
 • Instalování softcamů on-line v imagi Open ATV nefunguje, je třeba instalovat softcamy jiným způsobem například pomocí místního rozšíření, nebo používám Plugin s názvem TS Panel, který je však nejdříve nutno instalovat ručně, toto považuji za zásadní, ale řešitelný nedostatek image Open ATV

Menu / Infopanel / Softcam Panel Setup

 • Ke stejnému prvku se lze dostat i stiskem modrého tlačítka

Menu / Infopanel / Správa software

 •  Ke stejnému prvku se lze dostat i stiskem modrého tlačítka a výběrem položky Software

Menu / Infopanel / Výběr souborů mapy tlačítek

 •  

Menu / Infopanel / Pluginy

 •  Vstup do ovládání Pluginů

Menu / Infopanel / Info

 •  Podrobné informace o aktuálním stavu SW a HW  daného přijímače

Menu / Informace

Menu / Informace / O přijímači

 • Informace o systému
 • Model přijímače
 • Chipset
 • CPU - použitý procesor, typové označení a frekvence
 • Jádra CPU - počet jader procesoru
 • Version - verze operačního systému OpenATV
 • Build
 • Kernel - označení jádra Linuxu
 • Ovladače - datum vydání používaných ovladačů HW
 • GStreamer - typové označení použitého
 • Python - typové označení použitého
 • Installed - datum instalace systému
 • Poslední aktualizace - kdy byl systém přijímače naposled aktualizován
 • Verze frontprocesoru
 • Autor překladu

Menu / Informace / Zařízení

 • Informace o detekovaných zařízeních přijímače
 • NIMs - nalezené tunery v přijímači nebo externí USB tunery
 • Zjištěná úložiště - zobrazí připojené pevné disky a USB disky, jejich celkovou a dostupnou kapacitu

Menu / Informace / Paměť

 • Informa o paměti
 • Celkem RAM - hodnota operační paměti dle vybavenosti daného modelu či verze přijímače
 • Volná RAM - zbývající operační paměť k dispozici
 • Buffery
 • V cache
 • SWAP celkem - celková nastavená velikost odkládací paměti
 • Volná SWAP - hodnata SWAP paměti k dispozi
 • FLASH paměť  - celková hodnota
 • FLASH paměť  - hodnota volné

Menu / Informace / Síť

 • Informace o aktuálním nastavení sítě
 • IP adresa
 • Maska podsítě
 • MAC adresa síťové karty
 • Přijatá a odeslaná data
 • Název přijímače v počítačové síti, pokud jej nenaleznete v záložce "Síť" ve vašem PC pak je třeba nastavit jméno vaší domácí sítě ( nejčastěji "Doma" nebo "Workgroup" ) v souboru /etc/samba/samba.config
 • Typ síťového připojení - připojení kabelem je LAN, u některých přijímačů možno i WiFi, tedy WLAN
 • Grafické znázornění aktuálního stavu síťové konektivity - zelená znamená připojeno

Menu / Informace / O programu

 •  Poskytuje podrobné vlastnosti o aktuálně přijímaném programu či službě

Menu / Ovládání časovačů

Menu / Časovače / Ovládání časovačů

 • Ruční nastavení času nahrávání
 • Běžně se však používá rychlejší nastavení nahrávání pomocí volby v programovém průvodci EPG
 • Lze použít k nastavení nahrávání např. pro programy bez EPG
 • Lze použít k rychlému odstranění časovačů nastavených pomocí EPG
 • Poskytuje přehled o všech nastavených nahráváních

Menu / Časovače / Časovače napájení

 •  Lze přidávat časování napájení

Menu / Časovače / Cron Časovače

 •  Pro zkušenější uživatele

Menu / Časovače / Auto-časovače

 •  Přidávání automatického časování pořadů

Menu / Pluginy

Menu / Pluginy / ArchivCZSK

 •  Tento oblíbený Plugin nabízí přístup k on line archivům na internetu v češtině.

Menu / Pluginy / DLNA Server

 •  Plugin zajišťující přístup k nahrávkám na HDD přijímače všem domácím zařízením a PC používající technologii DLNA

Menu / Pluginy / DLNA-uPnP Browser

 •  Plugin zajišťující přístup přijímače k domácím zařízením a PC v síti použivající technologii DLNA

Menu / Pluginy / Glass System Utility

 •  Doplňkový Plugin pro široké použití, je určený zkušenějším uživatelům. Mimo jiné zde lze používat i další emulátor s odlišným nastavením konfigurace než má ten hlavní v systému

Menu / Pluginy / Media scanner

 •  Prohledávání medií

Menu / Pluginy / MyMetrixLite

 • Plugin k podrobnému nastavení výchozího Skinu systému Open ATV, který se jmenuje Matrix  

Menu / Pluginy / OpenWebif

 • Plugin k nastavení webového rozhraní přijímače, které se zobrazí v internetovém prohlížeči po zadání IP adresy přijímače do adresního řádku
 • Pomocí Webif lze v PC či tabletu vzdáleně ovládat přijímač, procházet EPG, spouštět živé vysílání či nahrávky z HDD přímo na PC, tabletu nebo mobilu a podobně

Menu / Pluginy / Přehrávač medií

 •  Plugin pro přehrávání audio nebo video souborů umístěných na HDD, na USB nebo sdílených souborů v domácí síti

Menu / Pluginy / Přehrávač obrázků

 •  Plugin se stejnou funkcí jako přehrávač multimedií, ale určený pouze pro obrázky a fotografie

Menu / Pluginy / TS panel

 •  Plugin nepocházející od OpenATV, ale velmi používaný pro instalaci cizích pluginů nebo softcamů

Menu / Nastavení

Menu / Nastavení / Video

Menu / Nastavení / Video / Základní nastavení

 • Video výstup
 • Mód
 • Obnovovací frekvence obrazu , jinak řečeno snímkový kmitočet video signálu
 • Zobrazit obraz 4:3 jako
 • Zobrazit obraz větší než 16:9 jako
 • HDMI Colorspace

Menu / Nastavení / Video / Rozšířené nastavení (Nastavení korekcí obrazu )

 • Režim rozděleného náhledu
 • Automatický jas
 • Redukce blokového šumu
 • Jas
 • Posílit modrou
 • Posílit zelenou
 • Kontrast
 • Odstranění digitálních kontur
 • Dynamický kontrast
 • Odstín
 • Redukce bodového šumu
 • Ostrost škálování
 • Ostrost
 • Sytost
 • Barevný prostor

Menu / Nastavení / Video / Testovací obrazce

 • Jas - test obrazec
 • Kontrast - test obrazec
 • Slouží pro nastavení TV tak aby odpovídalo daného přijímači

Menu / Nastavení / Zvuk

Menu / Nastavení / Zvuk / Základní nastavení

 • Dolby Digital / DTS downmix - pokud nepoužíváte AV receiver kompatibilní s AC3 a DTS volte ANO
 • AAC downmix - pokud nepoužíváte AV receiver kompatibilní s AAC provozem zvuku volte ANO
 • Hlavní AC3 zpoždění
 • Hlavní PCM zpoždění
 • Bypass HDMI EDID Check

Menu / Nastavení / Zvuk / Nastavení hlasitosti kanálu

 • Umožňuje  upravit nastavení hladiny zvuku u jednotlivých kanálů
 • Pro zvukové doprovody AC3, DTS a AAC je nutné zvolit však Downmix ANO

Menu / Nastavení / Zvuk / Nastavení titulků

 • Podrobné nastavení vlastností doprovodných tituků jsou-li používány 

Menu / Nastavení / Zvuk / Jazyk zvuku a titulků

 •  Nastavení preferovaných zvukových stop a jazyku titulků

Menu / Nastavení / Zvuk / Automatické nastavení hlasitosti

 •  Ovládání automatického nastavení hlasitosti

Menu / Nastavení / Nastavení záznamů

Menu / Nastavení / Nastavení záznamů / Nastavení Timeshiftu

 •  Nastavení umístění a ovládání záznamů časového posunu (Timeshift)

Menu / Nastavení / Nastavení záznamů / Nastavení nahrávání

 •  Nastavení umístění a ovládání záznamů pořadů

Menu / Nastavení / Uživatelská nastavení

Menu / Nastavení / Uživatelská nastavení / Nastavení OSD

 • Podrobné nastavení vlastností zobrazovaného Menu přijímače na obrazovce 

Menu / Nastavení / Uživatelská nastavení / Nastavení tlačítek DO

 •  Nastavení funkcí tlačítek dálkového ovládání

Menu / Nastavení / Uživatelská nastavení / Nastavení výběru kanálu

 •  Podrobné nastavení chování přijímače při výběru kanálů

Menu / Nastavení / Uživatelská nastavení / Přizpůsobení

 •  Detailní nastavení chování přijímače podle požadavků uživatele

Menu / Nastavení / Uživatelská nastavení / Zvláštní funkce

 • Pro pokročilejší uživatele 

Menu / Nastavení / Uživatelská nastavení / Volba Skinu

 •  Slouží pro změnu vzhledu grafiky uživatelského rozhraní - tzv. Skin

Menu / Nastavení / Uživatelská nastavení / Displej VFD

 •  Nastavení displeje přijímače

Menu / Nastavení / Uživatelská nastavení / Rychlé volby

 •  Nastavení funkcí tlačítek dálkového ovladače pro tzv. Rychlé volby

Menu / Nastavení / Uživatelská nastavení / Doplňky rozhraní

 •  Podrobné nastavení grafického rozhraní

Menu / Nastavení / Uživatelská nastavení / Auto-rozlišení

 • Umožňuje nastavení chování přijímače na výstupu podle vstupního videa
 • Používám hlavně pro video soubory či streamy z internetu, které mohou mít snímkový kmitočet 24Hz, přijímač pak změní svůj výstupní kmitočet také na 24Hz, při nepoužití tohoto nastavení dochází k trhavým pohybům ve videu

Menu / Nastavení / Uživatelská nastavení / FAN Control

 •  Používá se u výrobků, které mají zabudovaný ventilátor chlazení

Menu / Nastavení / Uživatelská nastavení / Jazyk systému

 •  Podrobné nastavení jazyků

Menu / Nastavení / Uživatelská nastavení / Nastavení DVD přehrávače

 •  Pokud je třeba přijímač umí přehrávat i kopie DVD s jejich strukturou

Menu / Nastavení / EPG

Menu / Nastavení / EPG / MultiEPG nastavení

Menu / Nastavení / EPG / JednoduchéEPG nastavení

Menu / Nastavení / EPG / InfobarEPG nastavení

Menu / Nastavení / EPG / Grafické nastavení infobarEPG

Menu / Nastavení / EPG / Nastavení GrafickéEPG

Menu / Nastavení / EPG / Načti-Ulož

Menu / Nastavení / EPG / Nastavení

Menu / Nastavení / Hledání programů

Menu / Nastavení / Hledání programů / Konfigurace tunerů

 • Snad nejdůležitější položka pro správný chod přijímače
 • Zde se zobrazí všechny instalované tunery, u VU+ Solo 4K včetně virtuálních tunerů
 • Nastavíme zde jednotlivé tunerů podle vlastností antény
 • Například pozice jednotlivých LNB na DiseqC přepínači, prosmyčkování tunerů, kopírování nastavení podle prvního tuneru, nastavení motoru Usals a další

Menu / Nastavení / Hledání programů / Automatické ladění programů

 •  Prohledává družici podle databáze transpordérů obsažené v instalovaném SW

Menu / Nastavení / Hledání programů / Ruční ladění programů

 •  Prohledává družici podle ručně nastavených parametrů

Menu / Nastavení / Hledání programů / Blind scan

 •  Prohledává družici na slepo, detekuje všechny transpordéry družice a následně hledá všechny služby poskytované nalezenými transpordéry, najde tedy i například přenosové a datové kanály a jiné nezveřejňované služby

Menu / Nastavení / Hledání programů / Nastavení motoru

 •  Slouží k detailnímu nastavení motoru DiseqC 1.2

Menu / Nastavení / Hledání programů / Prohledání kabelovky

 •  Pokud přijímáte kabelovou televizi

Menu / Nastavení / Hledání programů / Signal Finder

 •  Pomůže s vyhledáním satelitu či nejlepšího signálu při nastavování antény a podobně

Menu / Nastavení / CI rozhraní

Menu / Nastavení / CI rozhraní / CI rozhraní

 •  Ovládání a komunikace s CAM modulem, je-li použit

Menu / Nastavení / CI rozhraní / Common interface PIN Setup

 •  Nastavení číselného zámku modulu

Menu / Nastavení / Rodičovský zámek

Menu / Nastavení / Rodičovský zámek / Nastavení rodičovského zámku

 • Ovládání rodičovského zámku satelitního přijímače

Menu / Nastavení / Správa software

Menu / Nastavení / Správa software / Správa rozšíření

 •  Ruční doplnění doplňků přijímače, určeno zkušenějším uživatelům

Menu / Nastavení / Správa software / Aktualizace software

 •  Vyhledává na serveru aktuální verzi pro váš SW

Menu / Nastavení / Správa software / Obnova image z USB

 •  V případě problémů zde můžete obnovit původní SW včetně nastavení z předchozí zálohy umístěné na USB

Menu / Nastavení / Správa software / Změna Image z WWW nebo HDD

 •  V případě problémů zde můžete změnit SW včetně nastavení z ze souboru například na HDD

Menu / Nastavení / Správa software / Zálohovat Image na HDD nebo USB

 • Důležitá položka pro uživatele
 • Umožní plnou kopii instalovaného SW včetně aktuálního nastavení v samoinstalační podobě umístit na HDD či USB
 • Tuto zálohu můžete použít v případě totálního selhání systému
 • Pro zálohu na USB flash disk je třeba aby tento disk měl formát FAT32 a obsahoval prázdný textový dokument s názvem " backupstick.txt " 

Menu / Nastavení / Správa software / Záloha nastavení

 • Vyzálohuje všechny proměnné systému nastavené uživatelem
 • Nastavení programů
 • Nastavení oblíbených položek
 • Nastavení sítě
 • Nastavení tunerů
 • a další

Menu / Nastavení / Správa software / Obnova nastavení

 • Použije se v případě potřeby získání původního nastavení uživatele například po provedení chybných změn 

Menu / Nastavení / Správa software / Instalovat místní rozšíření

 • Umožní instalovat doplňky SW ručně z místních zdrojů, tedy např. z USB, HDD, z položky /tmp přijímače kam lze tyto soubory nahrát přes ftp

Menu / Nastavení / Správa software / Pokročilé volby

 •  Pouze pro pokročilejší uživatele

Menu / Nastavení / Systém

Menu / Nastavení / Systém / Síť

 • Zde volíme způsob síťového připojení, tedy zda LAN či WiFI
 • Nastavíme vlastnosti síťového připojení stejně jako u PC
 • Pokud si nejsme jisti jak nastavit použijeme výchozí nastavení, tedy službu DHCP kdy vaše síť přidělí IP adresu přijímači, stejně tak mu sdělí cestu do internetu pomocí vaší domácí sítě

Menu / Nastavení / Systém / HDMI CEC

 • Pokud vaše TV umožňuje funkci ovládání přes HDMI CEC, přijímač pak dokáže sám například TV zapnout či vypnout a další užitečné funkce

Menu / Nastavení / Systém / Nastavení času

 • Zde máme možnost zkontrolovat či změnit nastavení data a času přijímače

Menu / Nastavení / Systém / Nastavení zpráv

 • Nastavení zpráv zobrazovaných na obrazovce poskytovaných přijímačem 

Menu / Nastavení / Systém / Tovární nastavení

 • Vymazání všech proměnných hodnot zadaných uživatelem 

Menu / Vypnutí - restart

Menu / Vypnutí - restart / Hluboké vypnutí

 • Uvede přijímač do tzv. hlubokého spánku, tedy dostavu naprostého vypnutí s minimálním odběrem elektřiny
 • Následný start trvá déle, doba startu přijímače je dána jeho výkonem a velikostí instalovaného SW

Menu / Vypnutí - restart / Pohotovostní vypnutí

 • Uvedeno přijímač do režimu Standby, tedy do mělkého spánku, přijímači nejdou video výstupy ani dekomprese audia a videa, ale stále se hlásí na síti, je schopen síťové komunikace, streamování po síti a stále napájí LNB 
 • Start do plného provozu je takřka okamžitý

Menu / Vypnutí - restart / Časovač vypnutí

 •  Nastavení času automatického vypnutí

Menu / Vypnutí - restart / Restartovat systém

 • V případě potřeby restartuje kompletně celý SW přijímače
 • Čas restartu je dán výkonem přijímače a velikostí instalovaného SW 

Menu / Vypnutí - restart / Restartovat rozhraní

 • Provede restart grafického rozhraní přijímače, tedy restart Enigma2 

Další funkce jsou přístupné pod barevnými tlačítky a ta lze v případě zájmu konfigurovat. Některé funkce jsou duplicitní cestou do menu či do jinak graficky uravených a chronologicky jinak seskupených funkcí menu. Někdy je to problematické, protože uživatel zprvu nepochopí, že se jedná o shodnou funkci, jako příklad uveďme " Síť " , zde je asi každému jasné, že e jedná o totéž. Na druhou stranu, pokud toto uživatel správně pochopí tak může, ale nemusí využívat těch zkrácených cest a ušetřit složité procházení celou cestou Menu. Ale některé funkce se ovládají pouze barevnými tlačítky.

Červené tlačítko / krátký stisk

 • většinou slouží pro spuštění funkce HBBTV je-li instalována

Zelené tlačítko / krátký stisk

 • většinou slouží pro přímý vstup do složky "Pluginy", tedy zkratka

Žluté tlačítko / krátký stisk

 • Přímý vstup do ovládání jazyka zvoleného zvukového doprovodu a ovládání a výběr titulků, tedy opět zkrat k funkci obsažené v menu

Modré tlačítko / krátký stisk

 • Tzv. Rychlé MENU
 • Usnadňuje přístup-zkratka k důležitým položkám
 • Přímý vstup do vybraných, nejčastěji používaných položek v Menu

Modré tlačítko / dlouhý stisk

 • Vstup do tzv. Rozšířeného MENU - další možnost rychlého vstupu do dalších položek, tedy další zkratka

Takže jsme si prošli nejdůležitější položky MENU přijímače a jejich obsah i stručný popis jejich použití. Upozorňuji Vás, že jsme ale rozhodně neprošli všechny položky, zbývají nám funkce síťových komunikací, to by bylo již velmi dlouhé a dost odborné a pak již tak odborné, že ani po letech práce s těmito přijímači si u některých položek nejsem zcela jistý jejich přesným účelem.

Pevný disk

Dalším důležitým krokem je instalace pevného disku (HDD). Po provedení mechanické instalace a zapojení, která je u různých přijímačů odlišná přistoupíme k SW zapojení HDD. Linuxové přijímače pro svůj správný chod potřebují mít připojen HDD s formátem souborů EXT. Toho docílíme pomocí tzv. Inicializace pevného disku v položce " Pevný disk ". Po skončení ještě zkontrolujeme zda se na disku nachází složka "movie" , pokud tam není tak ji vytvoříme. Zde budou ukládány naše nahrávky.

Ručně nahrávání spouštíme obvyklým stiskem tlačítka záznam ( tlačítko s červeným terčem, jako videa a pod. ), dostaneme nabídku možností jak se má chovat přijímač při nahrávání. Není třeba popisovat z textu na obrazovce je vše zřejmé. Dalším způsobem spoštění nahravání jsou časovače, tedy ruční nastavení v kapitole Časoveče nebo použití přímého nastavení času nahrávání v Programovém průvodci ( EPG )

Třídění programů a tvorba oblíbených programů

Častou otázkou je tvorba oblíbených položek. Jejich vytvoření a správa je možná dvěma způsoby. Tedy pomocí počítače a programu k tomu určenému ( např. Dreamset - volně stažitelný z internetu ) nebo pomocí dálkového ovládání. Popíšeme si obvyklou tvorbu oblíbených položek pomocí dálkového ovládání.

1. Prohledáme programy dané družice v položce Menu / Hledání programů

2. Na běžící obraze stiskneme na křížovém ovladači tlačítko "dolů " a přijimač vypíše seznam nalezených programů

3. Orientujeme se pomocí nápovědy pro použití barevných tlačítek, kterou vidíme dole

4. Stiskneme " modré tlačítko " a dostaneme se do nabídky " oblíbených " kde vidíme složku " favorites " a " last scened "

5. Kurzorem najedeme na "favorites" a stiskneme MENU

6. Vybereme možnost přejmenovat a tuto položku si pojmenujeme podle svého

7. Stiskem "červeného" se dostaneme zpět do seznamu všech nalezených programů a označíme program, který chce zařadit do naší složky oblíbených programů. Stiskneme MENU a vybereme položku " zkopírovat do přehledu " a následně vybereme náš pojmenovaný přehled.

8. To je vše, postup je stejný u všech přijímačů a u všech SW Enigma2.

9. Můžeme mít několik složek oblíbených, které si pojmenujeme podle naší libosti, přičemž programy se mohou vyskytovat i ve více složkách oblíbených programů

10. Celkový seznam nijak neupravujeme a ani nemažeme, po dokončení tvorby položek oblíbených programů vybereme tu nejvíce používanou a v ní nejvíce používaný program a ten přes tlačítko MENU označíme jako program po spuštění.  Přijímač se bude vždy po startu spouštět na tomto programu a v této složce oblíbených.

Nyní se vrátím k vlastnímu názvu článku, tedy k výhodám linuxových přijímačů.

Výhody přijímačů se systémem E2 ( Enigma2 )

Jak je patrné z popisu všech funkcí a z popisu vlastního ovládání přijímače tak můžeme pojmenovat tyto výhody přijímačů s E2:

 • Naprostá přizpůsobivost požadavkům uživatele
 • Rozsáhlé možnosti použití
 • Neustálý vývoj SW
 • Široká komunita uživatelů, kteří rozšiřují svými znalostmi a zkušenostmi budoucí verze SW
 • Luxusní ovládání a přístup k jednotlivým funkcím
 • Jinde nevýdané možnosti nastavení a dalších funkcí
 • Snadná editace kanálů a jejích přepínání
 • Možnosti doplňkových programů mohou značně rozšířit využítí přijímače
 • Variabilní kombinace druhů příjmu
 • Záznam pořadů na USB, HDD i po síti
 • SAMBA, DLNA, Telnet, Http, Ftp
 • Možnost přehrávání multimedií z HDD, USB, LAN, WiFI, Internetu a pod
 • Možnost streamovaného vysílání v rámci domácí sítě
 • Multitunerové funkce
 • Plná výbava pro všechny možné typy antén a všechny typy LNB
 • Široká možnost individualizace grafického rozhranní

Výše popsané výhody platí v podstatě pro všechny moderní přijímače se systémem E2, dále bych rád uvedl další vlastnosti či výhody, které platí zatím jen pro náš vybraný přijímač, tedy pro VU+ SOLO 4K

 • Podpora kodeku H.265 HEVC pro příjem DVB vysílání ze satelitu i z pozemních vysílačů
 • Podpora video záznamů komprimovaných kodekem H.265 HEVC
 • Podpora UHD vysílání DVB-S2 i DVB-T2
 • Dva FBC tunery poskytují celkem osm tunerů a lze je doplnit ještě dalšími dvěma doplňkovými tunery a v případě potřeby ještě tunery USB
 • Špičkový obraz v UHD, FullHD, HD i SD
 • Upscaling do UHD, využijí zcela jistě majitelé nových UHD televizí, protože je rozdíl, jestli se po kabelu HDMI do TV přenáší FullHD nebo UHD a to i v případě, že původním signál zatím samozřejmě bude jen ve FullHD, toto je třeba si uvědomit, pokud si chceme k naší nové TV pořídit luxusní satelitní přijímač
 • Nejrychlejší procesor
 • Nejrychlejší start a restart
 • Přehrává 24 bitové audio soubory
 • Dekóduje vícekanálový AAC zvukový doprovod do 5.1 PCM, což je vinikající pro ty z nás, kteří nemají AV receiver umožňující provoz multikánálového AAC

Abychom nebyli příliš nadšení tak si zde popišme co ale tyto přijímače zatím stále neumějí, či spíše nesmějí umět.

 • Jako nevýhodu vidím, že patrně z důvodu licencí nepřehravají DVB přijímače AV soubory se zvukovým doprovodem DTS HD Master Audio, ale u těchto souborů přehrávají pouze jádro, tedy DTS což je sice solidní, ale rozhodně to ní HD zvukový doprovod
 • Přijímače dále neumí 24 bit audio Flac a ani Wav s vyjímkou Solo 4K , kde se sice podaří přehrát 24bit/192kHz, ale na výstupu se mi nepodařilo docílit původní samplovací frekvenci, tedy 192kHz, patrně dochází k převodu na 44,1 nebo 48kHz, tedy z hlediska požadavku na Hi-Res audio se stejně jedná o neúspěch
 • Neexistuje patrně žádný doplněk, který by umožnil přehrát kopii BD, patrně z důvodů licenčních ochran, protože po výkonové stránce by jistě problém nebyl
 • Všechny zde popisované nedostatky v podstatě zvládá BD přehrávač za "pár" stokorun, takže se patrně jedná o problémy s licencemi

Pokračování v dalším volném čase, sledujte tyto stránky, děkuji .

Pro server HI-DEF.cz připravuje Petr Dudek

22.4.2016

A můžeme pokračovat. Situace na trhu zaznamenala pokrok, co se tedy změnilo.

 • Open ATV přichází s testovací verzí 6.0
 • Čeština dostupná pro Open ATV se zlepšila a velmi mi připomíná můj překlad, popisovaný v předchozích odstavcích a dále jej rozvíjí, to je jistě výborné
 • Na feedu pluginů se nově objevil plugin pro přehrávání kopií BD, což popírá výše uvedené, zatím jsem neměl možnost testu, je to tedy na Vás.
 • Pokrok v Hi-Res audio jsem zatím nezaznamenal
 • Na trhu se objevila celá řada nových přijímačů podporujících kodek H.265 tedy H.E.V.C. a většina z nich se může pochlubit i příjmem a provozem UHD 4K, to je velmi značný posun, zvláště když uvážíme, že se cena těchto přijímačů značně snížila a z dražších FullHD přijímačů z předchozího období činí nyní těžko prodejné či málo žádané zboží, na což budou jistě dodavatelé reagovat jednak doprodejem za snížené ceny a dalším vývojem výkonných zařízení.
 • Nezbývá než jen doufat, že snížení cen nepovede ke snížení kvality nových výrobků
 • Objevil se i linuxový přijímač Octagon s podporou DVB-S2X, který cenou a výkonem poráží VU+ SOLO 4K, výbava je menší
 • Značka VU+ se blískla zbrusu novým vrcholným modelem ULTIMO 4K, který v maximálně výbavě disponuje příjmem až 18 transpordérů, zda to bude zákazníky zajímat je nyní težko říci, ale je to pěkné a přijímač je prvním modelem, který po dlouhé době nabízí prostor pro 3,5" HDD a po dvou čtečkách a CI slotech, což již dlouho nebylo mezi novinkami vidět.
 • Velmi pěkný počin je nový Dreambox DM900HD, který je nejen velmi rychlý, ale je také velmi pěkně udělaný.
 • Staré modely Dreambox zaznamenali snížení ceny, ale jsou stále pro malou skupinu příznivců, kteří Dreambox vyhledávají a ocení. DM7020HD se svým 400 MHz proserem je stále dražší než nový přijímač Mutant HD51 UHD, který má stejný počet tunerů, ale nabízí 1700MHz a navíc HEVC, UHD 4K a podle mého názoru lepší obraz.
 • Kam se bude vývoj přijímačů posouvat bude jistě zajímavé sledovat
 • Jsem přesvědčený, že budoucnost je v H.265 HEVC, což je u terestrického vysílání dnes již jasné. Předpokládám, že rychlejší přechod na H.265 bude zaznamenám hlavně v prostředí internetových multimedií. Použití HEVC v prostředí satelitního vysílání bude podstatně pomalejší, protože představa, že uživatel na základě diktátu poskytovatele ochotně a rychle investuje do HEVC přijímače a při tom zůstane věrný takovému poskytovateli je podle mého jistá. Poskytovatelů je totiž více a družicím je jedno zda přenášejí H.264 nebo H.265. Toto lze vynutit jen v nekonkurenčním prostředí, ve kterém se pohybuje pozemní vysílání.
 • Skylink možná promeškal šanci, protože při přechodu z pravěkého MPEG2 na H.264 ještě chvíli nepočkal a nepřešel plošně na H.265, tato šance se nebude dlouho opakovat. To ale jen spekuluji, protože nemám informace. Bylo by to ale pěkné
 • Zásadní změna kromě přidání HEVC a UHD 4K však zatím nenastala, jede se stále ve stejných kolejích.
 • Implementace Androidu do linuxových přijímačů se zatím nekoná, pokud se o to některý výrobce pokouší samostatně tak dle mého názoru proti rodině Enigma2 nemá šanci.
 • Uvidíme zda se podaří v následujícím období nějaký posun v této věci.
 • Zatím jsem zaznamenal úspěšnou integraci KODI, se kterou výkonné ULTIMO 4K nemělo problém. Nejsem si však jistý zda toto by měla být další cesta.
 • Podle toho co jsem v poslední době viděl mohu říci, že kvalita obrazu digitálních přijímačů zaznamenala také pokrok
 • Je krásné sledovat jak se zlepšují alernativní SW pro linuxové přijímače. To platí hlavně pro Open ATV a VTI. Trochu zklamání jsem zaznamenal v poslední u Open PLI.
 • Celkově se dá říci, že všechny přijímače, které mi prochází rukama jsou značně zrychlejší a to nejen zásluhou většího výkonu jejich HW, ale také pokrokem v alternativních SW. Dnes se již nestává, že by přijímač "padal" , to už musí být aby se objevil pád E2. Pokud se to stává tak se jedná buď o nějakou chybu v instalovaném SW nebo se ukazuje vznikající závada v HW přijímače, nejčastěji se takto hlásí jeho zdojová část. Pokud se Vám tedy stává, že E2 tzv. "padne" bylo by dobré přijímač přeinstalovat na nejnovější SW a tím zjistíte v jaké kondici je HW přijímače. Aktualizaci v tomto případě nelze doporučit.

  Pokračování v dalším volném čase, sledujte tyto stránky, děkuji .

  Pro server HI-DEF.cz připravuje Petr Dudek

  8.2.2017

  Přidat komentář

  sedmý měsíc

  Zvýrazněné položky jsou povinné.

  Přehled komentářů

  1. Čeština (Ivo Savara, 18. 3. 2016 0:06:57) Odpovědět

   Děkuji Vám za velmi povzbudivou odpovědˇ. S pozdravem IvoS.

  2. Čeština u přijímačů (HI-DEF.cz, 11. 3. 2016 10:55:53) Odpovědět

   Dobrý den, děkuji za Váš velmi správný dotaz. Pokusím se odpovědět. Pro přijímače VU+ a Xtrend existuje několik skupin dodavatelů SW, např. pro výše zmiňované VU+ se jedná o popisovaný OpenATV. Dále existují skupiny OpenPLI, OpenBH a další. Češtiny jsou obsažené ve všech, rozdíl je v hloubce překladu. Tedy v tom, v kolikáté úrovni MENU se již vyskytují EN výrazy. Pokud se budeme bavit o popisovaném OpenATV tak jsem připravil vylepšenou četinu do MENU, ale i do některých přídavných programů. Záměrně píši " do některých " , protože ne všechny "pluginy " jsou na vícejazyčné verze připraveny. Nyní však zpět k dotazu. Neznalost EN určitě nebrání používání, protože všechny důležité a používané položky jsou v češtině a jak jsem uvedl tak další rozšířenou češtinu je možné doinstalovat, či zaslat přímo k vám k doinstalaci a zálohování. Instalace češtiny je naprosto snadná a zvládne ji každý se základními znalostmi užívání PC, opravdu to není problém. Více info rád poskytnu na tel. 737239780. S pozdravem Dudek Petr

  3. jazyk (Ivo Savara, 8. 3. 2016 21:00:44) Odpovědět

   Měl bych dotaz: Je možné být kamarád s linux přijímačem, když neovládám žádný světový jazyk ? Je možné si vystačit s češtinou ?
   Děkuji za odpovědˇ.
   S pozdravem IvoS.

  Nejprodávanější zboží

  DREAMBOX DM900 UHD 4K

  Nejdou vám nové programy SKYLINK?

  vše má své řešení

  Novinky a zprávy

  Přichází očekávané VU+ DUO 4K

  26. 11. 2018

  Nové ceny pro VU+ Ultimo 4K

  26. 11. 2018

  Varianty Dreamboxu DM900 a DM920 UHD 4K

  19. 2. 2018

  Dreambox DM920 UHD 4K

  19. 2. 2018

  Snipe je levnější !

  17. 2. 2018

  Vantage VT-1 v bazaru

  16. 4. 2017

  Snížení ceny Octagonu

  17. 3. 2017

  Octagon SF4008 UHD 4K je nyní dostupný s nižší cenou

  18-ti tunerové VU+ Ultimo 4K

  21. 2. 2017

  Špičková verze Ultima 4K již v E-Shopu

  archív